Baa Atol

75 ada’dan oluşan Baa Atol nüfus 11.000 civarındadır ve bu nüfus 13 tane adaya dağılmıştır. Ayrica Baa atol de 8 tane tatil köyü bulunur. Halk arasında Maalhosmadulu diye bilinen bu atol’ün uzunluğu 42 km genişliği ise 32 km’dir. Başkenti Male adasından 65 deniz mili uzakta olan Eydhafushi ‘dir.
Four Season Landaa Giraavaru, Soneva, Reethi Beach ve diğer tatil köylerinde kalan misafirler bu başkenti ziyaret edip Maldiv halkının yaşantısını görebilirler.
Tropikal hayatı merak eden misafirler Coco Palm (Dhunikulhu) tatil köyünü ziyaret edebilirler. Balıkçılıkla uğraşan adanın erkekleri denize açıldığından ada çok tenhadır.
Coco Palm Lake sanatıyla ünlüdür ve lake işçileri torna tezgahlarında ahşap vazolar ve satranç taşları yaparlar. Hediyelik eşya olarakta kullanılan bu ürünler siyah, sarı ve kırmızı renklerle yıldızlanıp sonra metal halkalar ve sarmal desenlerle cilalanır. 
 
Baa Atol hakkında birkaç entersan bilgi paylaşırsak eğer;
 
1963 yılında 4 milyon uçan balık Goidhoo adasını istiia etmiştir. Fransız kaşif Francois Pyrard gemisinin batırılıp esir alındığı yerdir ve kendisi bu dönemde yaşadıklarını ve heycan verici anılarını burda yazmıştır. Baa Atol’de bulunan Soneva Fushi tatil köyü bitki örtüsü ile diğer adalardan farkllı 1.5 km uzunluğunda bir bir adadır. Doğal tasarım üzerine kurulmuş Soneva ahşap villardan oluşmuş ve herbiri kumsaldaki doğal yaşamın içine kurulmuştur. Four Seasons Landaa Giraavaru Baa Atol’ün en yeni tatil köyüdür ve 18 hektarlık Landaa adasının tamamını kapsar. Bu ada tam bir doğa harikasıdır.  Maldivlerin palyaço balığı üretimi için kurulan ilk ‘’ Akvaryum Balığı yetiştirme Programı’’ bu ada’da kurulmuştur.
 
 
Tatil köyleri ayak basılmamış, el değmemiş bitki ötüleri ile ilgi çeken 50 ıssız ada’ya geziler düzenlerler. Baa Atol Unesco’nun koruması altında bulunan birçok mercan resiflerine sahiptir.

Baa Atol'de Bulunan Oteller