North Male Atol

The Victory adlı 88 metrelik kargo gemisinin 1970 yıllarında Singapur’a giderken batması, dalış için özellikle batırılan Hembadhoo gemisi, Atolün en güzel dalış noktası olan şaşırtıcı kaya oluşumlar ve mağaraları ile Nassimo Thila, tropik dev balık Manta ‘ların buluşma noktası Manta Point ile Kuzey Male Atol dalış severlerin favori yerlerinden biri olmuştur.
 
Kuzey ve Güney Male atolleri ülkenin ekonomisi için son derece önemli atolleridr. Ülkenin geçim kaynağı olan kurutulmuş, tütsülenmiş ve tuzlanmış balıkların gemiden gemiye aktarılması ile başlayan faaliyetler tekstil fabrikaları ve tekne yapılan küçük tersaneler ile gelişmeye devam etti. Ülke nüfüsünün üçte biri Male kentinde yaşadığından dolayı atolde pek az yerleşim adası bulunur. Yerleşime açılmamış 72 adanın yarısından fazlası tatil köyüne dönüştürülmüştür.
 
Male’den sürat teknesi ile 15-20 dakikalık mesafelerde ziyaret edebileceğiniz birçok tatil köyü bulunur. Bir tatil köyünü ziyaret etmeden önce izin alınmalıdır. Kaliteli restaurantların bulunduğu Kurumba Maldives Resort dışarıdan gelen misafirlere açık olan en popüler tatil köylerinden biridir. Böylelikle farklı adalarda zaman geçirip kumsalın ve güneşin keyfini çıkarabilir Male Atolde konaklayan misafirler. Ayrıca Sheraton Full Moon Resort’a Male den ulaşım vardır. Misafirlere daha sıcak yaklaşan Bandos Island Resort özellikle Cuma günleri tatilin tadını çıkarmak isteyenlere açıktır. Bandos’un hemen yakınında ki piknik adası olarak bilinen Kuda Bandos’ u ziyaret edebilirsiniz. Bu ayrıcalıktan yararlanmak isteyenler Male’deki 7 no’lu  mendirekten saat 8:30’ da hareket eden özel bir dhoni ile 45 dakikada adaya ulaşabilirler.
 
Maldivlerdeki ilk tatil köyleri olan Kurumba ve Bandos 70’li yıllarda başkent Male’den dhoni ile 20 dakikalık mesafedeki adalarda açılmıştı. Kurumba Maldivlerin ilk cumhurbaşkanı Muhammet Amin Didi’nin sürgün edildiği yerdir. Amin Didi 1954 yılında bu adada vefat etmiştir.

North Male Atol'de Bulunan Oteller