Maldivler, Hindistan'ın güneyinde ve Sri Lanka'nın yaklaşık 750 kilometre güneybatısında yer alır. Yerleşim bulunan 305 adadan 200'inde Maldivliler yaşamakta, 105 ada ise "otel ada" şeklinde kullanılmaktadır.Maldivler, resmi adıyla Maldiv Cumhuriyeti, Hint Okyanusu'nda 1.196 adadan oluşan bir devlettir.  Kum adalar hesaba katıldığında bu rakam 2000 civarındadır. 20 adet Atol’den oluşmaktadır. Bu Atoller 90.000 km2lik bir alana yayılmıştır. 

Hemen hemen tüm adalar gür ve tropikal bitki örtüsüyle kaplıdır. Deniz altı yaşamı ise muhteşem güzelliktedir. Daha önce bir belgeselde ya da bir dergide gördüğünüz eşsiz güzellikteki balıkları, mercanları, tüm su altı canlılarını burada net bir şekilde canlı canlı görmek ise muhteşem keyiflidir. UNESCO tarafından koruma altına alınan Baa Atoll gibi diğer Atollerde de deniz altı yaşamı canlılarını görmek mümkündür. Denizde pek çok balık çeşidine rastlayabilirsiniz. Maldivliler bu güzel doğa zenginliği karşısında o kadar hassastırlar ki, gelen misafirlerinden de aynı dikkati göstermelerini beklerler. Dalış yapmak istediğinizde ya da şnorkel yaparken denizden herhangi bir şey çıkarmamanız için ve deniz canlılarına dokunmamanız için dalış eğitmenlerince uyarılırsınız. Bu büyülü dünyanın bozulmasını eminiz sizde istemezsiniz.

Maldiv adaları demokrasi ile yönetilen müslüman bir ülkedir. 290.000 nüfusu olan Maldivler halkı farklı yaşam biçimi ile ilgi çeker. Farklı adalarda yerleşim kurmuş olan ada halkı eğlence, yemek kültürü ve el sanatları ile ilgi çekici bir atmosfer yaratır. Maldiv adaları, şehir hayatının kalabalığından bıkıp dünya harikası olan bu adalar da sakinlik, güzellik ve huzur arayan misafirleri her yıl tekrar cezbedip  konuk eder. Maldivler dünyanın en küçük başkentine sahiptir. 75.000 nüfuslu Male adası ‘’ Maleey’’ diye bilinir. Male adası yüksek binaları, hareketli şehir hayatı ile tamamıyla farklı bir görünüme sahiptir. Yarım günde tamamını gezebileceğiniz Male adasında alışveriş, tarihi binalar ve balıkçı marketlerinde zaman geçirebilirsiniz.

Maldivlerin resmi dili ‘Dhivehi’dir ve sağdan sola doğru yazılan ‘Thaana’ adı verilen yazı dili kullanılır. Yaşam tarzı olarak ise eski dönemlerde erkekler balıkçılık, denizcilik gibi işlerle uğraşırken kadınlar ise evde çocuklarla ilgilenir, günlük işlerini yaparlar ve satılması için çeşitli el işi ürünler yaparlardı. Şimdiler de ise modern hayatın getirisi olarak eski köy yaşamından sıyrılıp Male’deki iş sektöründe ya da Turizm sektöründe çalışmak için daha çağdaş mesleklere yönelmektedirler. Maldivler halkı sıcakkanlı, cana yakın insanlardır. Maldivlilerin halk müziği olan ‘Bodu Beru’ müziğide aynı yerliler gibi sıcak ve hareketli bir müziktir. Pek çok tesiste akşamları düzenlenen etkinliklerde ‘Bodu Beru’ gösterisi düzenlenmektedir. Bunun yanı sıra daha pek çok yerel dans ve müzik etkinliklerine sahiptirler.

Maldivlerin yemek kültüründe balık önemli bir yere sahiptir. Özellikle Ton Balığı çok kullanılmaktadır. Çevredeki Asya ülkelerinin etkisiyle de baharatlar yemeklerinde önemli bir yer tutmaktadır fakat tüm tesislerde diğer ülkelere ait mutfakları da tadabilirsiniz. Maldivlerde Maldiv Rufiya’sı kullanılmaktadır fakat tüm otellerde ve Male’de tüm kredi kartları ve dolar rahatlıkla kullanılmaktadır. Yılın her döneminde hava sıcaklığı 26 ila 32 derece arasında değişmektedir. Bu sebeple seyahate çıkarken yanınızda ince yazlık giysiler götürmenizi tavsiye ederiz. Maldivler %100 Müslüman bir ülkedir dolayısıyla yerel halkın inançlarına saygı gereği Male adasına giderken ya da herhangi bir yerel adaya geziye giderken çok kısa ve açık giysilerle veya bikinilerle gidilmemesi istenir. Maldivlerde tatiliniz sırasında yakınlarınızla iletişim kurmak için tesislerde bulunan Wi-Fi bağlantısından faydalanabilir ya da dilerseniz Havalimanından veya otelden Sim Kart temin edebilirsiniz.

Maldivler vize istememektedir. Sadece pasaportlarınız yeterli olmaktadır fakat pasaportlarınızın geçerliliğinin seyahatinizin başlangıcı itibariyle EN AZ 6 AY olması gerekmektedir.

Maldivler turu için ulaşım uçakla, direkt ya da aktarmalı olarak sağlanmaktadır. Türk Havayolları’nın direk Maldivler’e olan seferleri ile 8 saatte bu cennete ulaşabilirsiniz. Qatar ve Emirates Havayolları az beklemeli Doha ve Dubai aktarmalı olarak her gün uçuşlar düzenlerler. Eşsiz mercan resifler ile nerdeyse % 99 ‘luk kısmının su ile kaplı olduğu Maldivler dünyanın en güzel tatil beldesi olarak kabul edilir. Akvaryum güzelliğinde denizi, bembeyaz yumuşak kumlarla çevrili yüzlerce Maldivler adaları ve çok zengin su altı yaşamı ile misafirlerine unutulmaz anlar yaşatır. Dünyanın her yerinden balayı veya yıldönümü kutlaması için gelenleri, romantik bir tatil düşünen ve baş başa kalmak isteyen çiftleri, muhafazakar tatil planlayanları, çocuklu ya da çocuksuz tatil yapmak isteyen aileleri ağırlar.

 

Maldivler Cumhuriyeti , Asya kıtasında 4.1667° N, 73.5000° E. enlem ve boylamlarında bulunmaktadır.

 

Maldivlere deniz sınırı olan komşu ülkeler şunlardır:

  • Hindistan
  • Sri Lanka
  • Britanya Hint Okyanusu Toprakları