Tatil programınızı yaptınız, gideceğiniz yerleri planladınız ancak yanınıza ne alacağınıza karar vermekte zorlanıyor musunuz? MaldiveClub tatilinizin her anında yanınızda olduğu gibi, bavul hazırlarken de sizi yalnız bırakmıyor. Aklınızdaki tüm soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.


El bagajı mı bavul mu?El Bagajı Mı Bavul Mu
Öncelikle yanınıza el bagajı mı alacaksınız yoksa büyük bir bavul mu hazırlamayı
planlıyorsunuz karar verin. El bagajı düşünüyorsanız unutmayın uçak içinde bagaj kilo sınırı
8kg olup, sıvı kısıtlaması 100ml’dir. Traş köpükleri, deodorantlar, diş macunu, şurup, güneş
kremi, kontak lens sıvıları, sıvı makyaj malzelemleri, su... gibi aklınıza gelen her türlü sıvı
madde bu sınırlama içerisindedir. O sebeple bizim önerimiz yanınıza bavul almanız
yönündedir.

 


 

 

Atlanmaması gerekenler...Maldivlere Bavulu Hazırlarken Atlanmaması Gerekenler
Genel olarak havanın 26 derecenin üzerinde olduğu adada, yakıcı güneş özellikle çok beyaz tenlileri rahatsız edebilir. Bu nedenle seyahatinizi planlarken bavulunuza mutlaka bir güneş kremi atmanızı öneririz. Yine güneşten korunmak için yanınıza şapka da alabilirsiniz. Güneş ardından da cildinize sürmek için yanınızda after sun, nemlendirici bulundurmanızı öneririz. Maldivler’in başkenti Male’de islami etkiler yoğun olduğundan çok kısa etekler, şortlar ve dekolteli kıyafetler bu bölgede uygun görülmemektedir. Bu sebeple Male gezisi planlıyorsanız, yanınıza biraz daha kapalı kıyafetler almanız gerekmekedir. Akşamları havalar, sabah olduğu kadar sıcak değildir. Ayrıca sabah güneşin etkisiyle ısınan teninizi akşam hafif tatlı bir rüzgar bile üşütebilir. Bu sebeple yanınıza ince bir hırka, sweat-
shirt almanızı tavsiye ederiz.


 

 

 

Unutulabilecek bazı eşyalara dair hatırlatmalarUnutulabilecek Bazı Eşyalara Dair Hatırlatmalar

 • Maldivler’in doğası, denizi sizi büyüleyerek aklınızı başınızdan alacaktır. Bu güzel doğayı ve keyifli anlarınızı ölümsüzleştirmek için bol bol fotoğraf çekmek isteyeceksiniz  Bu sebeple yanınıza fotoğraf makinesi, gopro almak isteyebilirsiniz. Bunları yanınızda almadıysanız pişman olabileceğinize dair şimdiden sizi uyarmak isteriz.
 • Ada oldukça huzurludur, sessizdir ve keyiflidir. Doğanın sunduğu bu güzelliğin ortasında kitap okuyarak yada müzik dinleyerek zihninizi dinlendirmek emin olun size çok iyi gelecektir. Osebeple yanınıza akıl yormayacak bir kitap alıp, müzik listenizi hazırlamayı ve kulaklık almayı unutmayın.
 • Ne olur ne olmaz diye yanınıza baş ağrıları, karın ağrıları, güneş yanıklarına vs karşı küçük bir ilaç paketi hazırlamanızda fayda vardır.
 • Tam bir spor tutkunuyum diyorsanız yoga, pilates, meditasyon yapmak için deniz kenarı mükemmel bir tercihtir. Açık hava sporları için yanınıza tayt, sporcu sütyeni ve spor ayakkabısı da alabilirsiniz.
 • Maldivler’de elektrik altyapısı da 230 volt, 50Hz.’dir. Bu da seyahatiniz esnasında Türkiye’de kullanmakta olduğunuz elektronik cihazlarınızı rahatlıkla götürebileceğiniz anlamına gelmektedir. Şarj aletinizi yanınıza almayı unutmayın.

 

Bunları boşuna almayın Bunları Boşuna Almayın

 • Ada denildiğinde aklınıza böcekler, sinekler gelebilir.. Ancak Maldivler’de sürekli organik ilaçlama yapıldığı için yanınıza sinek/böcek ilacı almanıza gerek yoktur.
 • Kimse Maldivler’de şık tuvaletler, takım elbiselerle gezmemekte, ağır makyajlar yapıp, takılar takarak geceye hazırlanmamaktadır. Genel olarak insanlar şortları, etekleri ve rahat günlük elbiseleriyle tatilin tadını çıkartmaktadır. Ancak isteğe göre balayı tatillerinde eşlerin süslenerek, özel fotoğrafçılar tutarak gün batımı ve deniz kenarı çekimleri yaptırdığı da unutulmamaktadır. Hatta bazen yanında gelinliğini/gelin çiçeğini götürenler bile görülmektedir. Bu gibi fotoğraf çekimleri size göre değilse yanınıza restoranlar için fazla abartılı kıyafetler almanız gerekmediğini belirtmek isteriz. Takılarınızı almaya karar verdiyseniz de merak etmeyin çünkü hırsızlık olayları adada şu ana kadar yok denilecek kadar az görülmüştür. Yine de böyle bir endişeniz var ise; değerli eşyalarınızı ve fazla miktarda nakit paranızı otelin resepsiyonunda bulunan ana kasaya emanet etmenizi tavsiye ederiz.
 • Maldivler'de yerel halkın içki tüketmesi yasaktır. O sebeple oteller dışında hiçbir yerde içki tüketilmemektedir. Hatta ülkeye girerken yanınıza aldığınız içkilere de havaalanında el koyulmaktadır. O sebeple Maldivler’e giderken sakın havaalanından içki almayın!

 

Olmazsa olmazlarOlmazsa Olmazlar

 • Öncelikle pasaportunuzu, kimliğinizi, cüzdanınızı çantanıza koyduğunuzdan emin olun.
 • Maldivler’de kullanılan para birimi Maldivler Rufyaa’sıdır. Ancak otellerde ve Male’de kredi kartı ve dolar rahatlıkla geçtiği için paranızı çevirmek zorunda olmadığınızı hatırlatmak isteriz.
 • Bikini, mayo, şort, parfüm, deodorant, iç çamaşırı, deniz çantası, deniz terliği, pijama/gecelik, askılı elbise, t- shirt, güneş gözlüğünüzü bavulunuza koyduğunuzdan mutlaka emin olun.

 

 

 

 

 

Otellerin bize sunduğu eşyalarMaldivler Otellerinin Sunduğu Eşyalar
Otellerin çoğu; deniz gözlüğü, şnorkel, palet, kese, vücut kremi, vücut şampuanı, şampuan,
diş fırçası, diş macunu, traş kremi ve jilet, tarak, terlik, havlu, kulak çubuğu, pamuk, bornoz
hatta yoga matı ve şemsiye gibi eşyalar sağlamaktadır. Yine de gitmeden önce MaldiveClub
ekibinden, gideceğiniz otelde bu eşyaların olup olmadığını sorgulayabilirsiniz.

Balayı ve düğün için Maldivler’e gidenlere oteller bazı küçük süprizler ve hediyeler
hazırlamaktadır. Bunlarla ilgili detayları Maldivler’de Balayı Hediyeleri yazımızdan
okuyabilirsiniz.

Bavulunuzu hazırladınız! Artık mükemmel bir tatil için hazırsınız... :) İyi tatiller dileriz.