Maldivler turunuz esnasında kaldığınız Maldiv Tatil Köyü yakınlarında başka bir yerel adayı ziyaret ederek, Maldiv halkının geleneksel yaşam tarzını gözlemleyebilir, Maldivliler’in bağımsızlıkları için verdikleri yıllar süren büyük mücadele sonrası kendilerine “nasıl” bir hayat kurduklarının görebilirsiniz. 
Maldivler’in sadece yüzde biri kara parçasından oluşmaktadır. Maldivler’de yaşayan yerli halk utangaç ve mütevazidir. Bu halk yaşamını yıllarca balıkçılık ve el sanatları ile uğraşarak sürdürmüştür, Maldivler’in popülaritesi zamanla artmış bu sebep ile Maldivler’e gelen yabancı turist sayısı da yükselmiştir. Yeni açılan oteller, bu otellerdeki hizmet sektörünün eleman ihtiyacı ile de halk turizm sektörüne kaymıştır. 
Maldivler’de, yerel adaların bazılarında modern, parlak renklerle boyanmış evler ve limanlar bulunurken bazılarında sadece fakir balıkçı köyleri bulunmaktadır. Bu balıkçı köylerinde geleneksel, ahşaptan yapılmış salıncaklar ve mobilyalar çok sık görülmektedir.
Maldivler’in öne çıkan diğer bir özelliği Maldivler’e özel  “Holhuashi” denilen ahşap teras şeklindeki görüntüsüdür.  Ağaç kütüklerinin birbirine bağlanmasıyla yapılan ve palmiyelerden oluşan çatısı ile bir nevi Robinson Cruose tarzı bir “Lounge” gölge alanı oluşturmaktadır. Maldiv Halkı boş zamanlarında “Holhuashi” denilen ahşap teras görünümlü alanlarda oturup günün yorgunluğunu atar, kağıt oyunları oynar ve sohbetler eder.  Maldiv Halkı’nın çalışma saatleri öğleden sonra biter, herkes duşunu alır temiz kıyafetler giyer ve çocukları ile misafir ziyaretine gider veya kumsalda zaman geçirirler. Çocuklar kumsalda oynarken yetişkinler birbirlerine ikramda bulunur, güneşin batışını izlerler. 
Güvenli ve huzurlu bir tatil geçireceğiniz Maldiv Adaları’nda özel ve değerli hediyelik eşyalar bulabileceğiniz gibi, muhteşem fotoğraf kareleri yakalayıp, yoğun kentsel hayattan tamamen uzak yaşayan insanların hayatlarını görebilir ve unutulmaz anılara sahip olabilirsiniz.