Romantik ada Maldivler’e gitmeden önce yanınızda götürmeniz gerekenlerle, kafanıza takılan sorularla ve sizi endişelendiren düşüncelerle ilgili bir yazı yazmak istedik. Bu sayede yanınıza ne alacağınıza daha iyi karar verebilir, yapmak istediklerinizi keyifli bir şekilde iç rahatlığı ile planlayabilirsiniz.

 


Ada yaşantısı deyince akla ilk olarak böcekler geliyor. Çoğu insanın korkulu kâbusu olan bu sorun Maldivler’de bir probleme neden olmaz. Çünkü bu büyülü adada böcek veya sıtma sorunu yaşanmamaktadır. Adada düzenli bir şekilde organik ilaçlama yapıldığı için yanınızda sinek/ böcek ilacı dahi götürmenize gerek yoktur.

Teknolojik eşyalarını adada kullanıp kullanamayacağı birçok kişi için büyük bir endişedir. Ancak her ne kadar “ada” denilse de, Maldivler ıssız bir ada değildir ayrıca elektrik altyapısı da 230 volt, 50Hz.’dir. Bu da seyahatiniz esnasında Türkiye’de kullanmakta olduğunuz elektronik cihazlarınızı rahatlıkla götürebileceğiniz anlamına gelmektedir.

Adada hava genel olarak 26 derecenin üzerindedir ve yakıcı güneş özellikle çok beyaz tenlileri rahatsız edebilir. Bu nedenle seyahatinizi planlarken bavulunuza bir güneş kremi atmanız önerilmektedir.

Hırsızlık adada çok az görülmüştür ancak yanınızda götürmeyi planladığınız değerli eşyaları otelinizin kasasında tutmanız önerilir.

İnsanların en büyük korkusu olan köpek balığı ise Maldivler’de tehlike teşkil etmez. Sualtı dünyası ile zengin adada köpek balıkları insan gördüklerinde uzaklaşmaktadırlar ve bugüne kadar hiçbir köpek balığı saldırısı olmamıştır.

Maldivler Cumhuriyet ile yönetilse de özellikle başkent Male’de İslami etkiler yoğundur. Bu da adalar ile Male’yi birbirinden ayırmaktadır. Male’de alkolün yasak olduğu ve usturuplu bir şekilde giyinilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Maldivler Turu esnasında Male’yi gezmeyi düşünüyorsanız bavulunuza uygun kıyafetler almanız önerilmektedir.

Muhafazakar kişiler için uygun bir tatil bölgesi olan Maldivler’de rahat bir şekilde, kişiye özel alanlarda tatil yapılabileceğini bilmek endişeleri yok etmektedir.