Maldiv otelleri son derece profesyonel olarak işletilmektedir. Maldivler’in en önemli gelir kaynağı turizm olduğundan bu konuda hassasiyet son derece üst seviyededir. Maldivler'de böcek veya sıtma sorunu yaşanmaz. Düzenli bir şekilde organik ilaçlama yapılır. En son sıtma vakası 1980 yılında kayda geçmiştir ve sonrasında asla böyle bir sorun yaşanmamıştır. Maldivlere gelen turistler yanlarında böcek ilacı getirme gereği duymazlar. Bu konuda asla sorun yaşanmaz !

Yerel halkın yaşadığı adalarda bulunan ufak pansiyon tipi motellerde nadirde olsa böcek sorunu yaşananabilir. Otellerin bulunduğu her ada tamamıyla tertemizdir. Çok nadir 3 yıldızlı tesislerde kum sineği ile karşılaşıldığı görülmüştür ki sadece ufak bir hoşnutsuzluk ve rahatsızlık verir, herhangi bir hastalık yada sıtma gibi ciddi bir sorun yaratmaz.
Dünyanın farklı yerlerinde fazla büyümüş  ağaçlardan düşen hindistan cevizleri ile  yaralanan insanlar olmuştur. Ancak Maldivler'de hindistan cevizleri olgunluğa eriştiği zaman düzenli olarak toplanırlar. Maldivler'de dikkat edilmesi gereken en önemli husus güneş olarak bilinir. Tropikal iklime sahip olan Maldivler'de ısı derecesi 26 derenin altına düşmez ve güneş rahatsız etmeden fazlasıyla yakıcı olabilir. Bu sebepten güneşlenirken ve denize girerken güneş kreminizi ihmal etmemenizi tavsiye ederiz.

Maldiv adaları son derece güvenlidir ve adalar arasında sürekli bir iletişim vardır. Maldiv halkı doğal olarak çok iyi niyetli ve misafirperver bir halktır. Hırsızlık veya benzeri suçlar yok denecek kadar az görülür. Ama siz gene de değerli eşyalarınızı villanızdaki kasanızda tutmaya özen gösterin.
Maldivler otellerinin birçoğunda doktor bulunur. Özellikle İtalyan turistler konakladıkları adada doktor olmasını tercih ederler. Ancak doktora ihtiyaç olduğu zamanlar çok nadir görülmüştür. Otellerde çalışanlar ilk yardım konusunda sıkı bir eğitim görürler. Doktor bulunmayan adalar tamamıyla acil durumlara hazırlıklıdır, illaki en yakındaki adada doktor bağlantısı bulunmaktadır. Çok özel durumlarda yakın olan hastaneye acil olarak transferiniz yapılır.

Maldivler'e balayı, aile tatili veya romantik bir tatil için gelenleri en tedirgin eden sorulardan biri de köpekbalığı tehlikesidir. Ancak bu konu tam tersine asla tedirginlik yaratacak bir durum değildir. Maldivler'de bu zamana kadar köpekbalığı saldırısı olmamıştır. Bunun en başlıca sebeplerinden biri cinsleridir. Dalış meraklıları köpekbalığı görmek için can atarlar. Genelde köpekbalıkları insan gördüklerinde uzaklaşırlar. Bazen bulunduğunuz adanın lagününde yavru köpekbalığı görebilirsiniz ancak bu korku yerine içinizde farklı bir hayranlık yaratır.
Maldivler son derece güvenli, sıcak, eşsiz kumsalları ile beraber çok renkli su altı yaşamı ile inanılmaz bir tecrübe yaşatır. Yüzlerce adanın oluşturduğu bu inanılmaz görüntü, her adanın etrafında oluşan sığ su (lagün) ile muhteşem kum, bitki örtüsü size rüya gibi anlar yaşatır. Maldivler de balayı, romantik tatil veya aile olarak gidip hayran kalmayan misafir yoktur. Unutulmaz ve güvenli bir deneyim yaşamak istiyorsanız Maldivler size göredir.