Güney Asya’da Hint Okyanusu üzerinden yer alan sürprizlerle dolu cennet ada ülkesi!  Size birçok şeyi bir arada vaat eden Sri Lanka’ya gittiğinizde hem denize, güneşe, muhteşem doğasına hem de tapınakları ve sarayları ile tarihe doymuş oluyorsunuz.

Başkenti Colombo olan Sri Lanka 65 bin km yüz ölçümüne ve 21 milyon nüfusa sahiptir. Halkın %70’lik büyük bir kesimi Budizme inanırken geriye kalan grubu Hinduizm, İslam, Hıristiyan ve diğerleri oluşturmaktadır. Tropikal iklim bölgesinde yer alan adada yılın 12 ayı da hava sıcaklığı 22-23 derecenin altına düşmemektedir. Aralık – Nisan ayları arası kuru ve yüksek sezon olarak geçmesine karşılık Haziran- Ağustos ayları muson yağmurlarının yoğun görüldüğü bir dönemdir.  Seylanca’nın resmi dilleri olmasına rağmen halkın yaklaşık %90’ı İngilizce de konuşmaktadır.

Sri Lanka’ya gitmeniz için vize gerekli olup internet üzerinden (http://eta.gov.lk/slvisa/)  35 USD karşılığında aldığınız vizeyi turistik amaçlı gezilerinizde kullanabilmektesiniz.

Sri Lanka’ya Türk Hava Yolları ile Male üzerinden direkt olarak gidebileceğiniz gibi alternatif olarak  Emirates ile Dubai aktarmalı ya da Qatar ile Doha aktarmalı olarak da gidebilmektesiniz. 

Bandaranaike Havaalanı’na indikten sonra sizi zengin ve yeşil bitki örtüsü ile karşılayan bu güzel ülkede gezmeye başladığınızda aynı zamanda sonsuz Hint Okyanusu’nu izlemenin keyfini yaşayacaksınız.

Sri Lanka’da gezip göreceğiniz bölgeler birbirinden uzak ve kimi zaman 1,5 - 2 saatlik mesafeler olsa da oldukça keyif alacağınız bir yolculuk geçirmiş oluyorsunuz. Kimi zaman müthiş doğasının huzuruna kapılıp giderken kimi zaman hiç görmeye alışkın olmadığımız canlılarla karşılaşabiliyorsunuz. Örneğin yolda normal seyrinize devam ederken ağaçlarda ya da elektrik tellerinde dolaşan maymunları, daha önce görmediğiniz bir sincap türünü, doğa içerisinde renklerle bütünleşmiş güzelliği ile tavus kuşlarını görebilirsiniz. Ve hatta şanslıysanız fillerle bile karşılaşabilirsiniz.

Çay tarımında önde gelen Sri Lanka’nın dünyaca ünlü “Seylan Çay”ını içmeden dönmemeniz en büyük tavsiyemiz olacaktır. Aynı zamanda çay fabrikalarını gezebilir, kokusu ve tadıyla sizi mest edecek lezzetin paketlenme aşamasına kadar olan yolculuğuna şahit olabilirsiniz.

Sri Lanka’ya gittiğinizde görmeniz gereken yerlerden yalnızca birisi olan ve Fil Yetimhanesi olarak geçen Pinnawala Elephant Orphanage , 1975 yılında terk edilmiş ve yaralı fillere ev sahipliği yapmaya başlamıştır. Yeni doğmuş ve aynı zamanda çeşitli bölgelerden de getirilen bebek filler de dahil olmak üzere bugün sayıları 40’ı geçmiş durumdadır. Burada fillerin güzelliklerini ve masumiyetlerini yakından gözlemleyebilir ve eşsiz bir deneyim yaşayabilirsiniz.